Elektronika i jej wynalazki - falowniki

elektronicznych służący do zamiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku, które po dalszym odfiltrowaniu może być zmienione na napięcie stałe. Prostowniki są stosowane w energetyce, zasilaniu maszyn i urządzeń (np. w lo

Elektronika i jej wynalazki - falowniki Jeżeli szukasz przemiennika częstotliwości dla siebie lub Twojej firmy, koniecznie odwiedź tą stronę:

Prostownik, definicja z Wiki:

Prostownik jest to element lub zestaw elementów elektronicznych służący do zamiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku, które po dalszym odfiltrowaniu może być zmienione na napięcie stałe.
Prostowniki są stosowane w energetyce, zasilaniu maszyn i urządzeń (np. w lokomotywach elektrycznych), w galwanotechnice oraz w większości urządzeń elektronicznych zasilanych z sieci energetycznej lub jakimkolwiek napięciem przemiennym (np. układy elektryczne samochodów). Prostownikiem jest również detektor diodowy wykorzystywany do detekcji sygnału radiowego zmodulowanego AM lub FM.

Nazwa prostownik jest używana również w języku potocznym jako określenie ładowarki akumulatorów samochodowych. (Technicznie nie jest to jednak określenie poprawne, ponieważ ładowarki takie składają się z: transformatora, prostownika właściwego (często sterowanego - zobacz poniżej), układu regulującego, itd.)



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prostownik


Podział falowników według zasilania

falowniki 1-fazowe: falowniki zasilane jednofazowo, np. 1 x 230 V z wyjściem trójfazowym 3 x 230 V,
falowniki 3-fazowe: falowniki zasilane trójfazowo, np. 3 x 400 V z wyjściem trójfazowym 3 x 400 V.

Falowniki zasilane są często z sieci prądu przemiennego przez niesterowany prostownik diodowy lub sterowany prostownik tyrystorowy, ew. prostownik tranzystorowy. Taki układ, czyli prostownik + falownik + obwód pośredniczący z kondensatorem (dla falownika napięcia) lub dławikiem (dla falownika prądu), nazywany jest elektroniczną przetwornicą częstotliwości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Falownik


Życie bez prądu

Elektryczność jest z nami od tak dawna, że nie wyobrażamy sobie życia bez niej. Bez lodówki, bez światła, bez akumulatora w samochodzie, bez nowoczesnych urządzeń takich jak komputery, czy smartfony. Trudno uwierzyć, że historia elektryczności nie jest wcale tak długa, za to pełna fascynujących wydarzeń i postaci.

Żeby przekonać się jak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z prądu, wystarczy pojechać pod namiot z dala od miasta. Brak światła, brak możliwości schłodzenia żywności i odpowiedniego sposobu jej przechowywania, brak możliwości naładowania rozładowanego telefonu, itd...

Inna sprawa, że bardzo daleko trzeba odjechać od siedzib ludzkich, żeby być wolnym od łuny miasta. Obecnie w Europie jest niewiele takich miejsc, gdzie możemy zobaczyć niebo rozświetlone gwiazdami, które nie są przytłoczone sztucznym oświetleniem.

Warto się zastanowić nad tym, jak wiele zmieniło wynalezienie prądu.



© 2019 http://najlepsze-dowcipy.lapy.pl/