
Kontrolowanie badań endoskopowych
Przeprowadzanie badań endoskopowych wydaje się być bardzo proste, jednak nie można zapominać o tym, że ich nieprawidłowe wykonanie może być bardzo szkodliwe dla pacjenta. Wobec tego należy stale kontrolować proces wykonywania badania endoskopowe. Tylko wówczas będzie można mieć pewność, że jego wykonanie pozwoli na ustalenie stanu zdrowia pacjenta i nie będzie dla niego uciążliwe. Obsługą badań endoskopowych zajmują się więc najwyższej klasy specjaliści, którzy dobrze znają się nie tylko na samym przeprowadzaniu tego rodzaju badań, ale również na objawach tych chorób, które mogą być powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem różnych narządów wewnętrznych. Dzięki temu mogą oni w prawidłowy sposób wykorzystywać stwierdzony przez siebie stan zdrowia pacjenta.
Pomaga w rozpoznawaniu ciąży ektopowej guzów
Kolonoskopia ? badanie jelita grubego (okrężnicy).
Dzieli się ona zależnie od zaawansowania badania na
Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna ? badanie umożliwiające diagnostykę schorzeń dróg żółciowych.
Artroskopia ? wziernikowanie stawu, np. kolanowego.
Kolposkopia ? wziernikowanie pochwy i szyjki macicy. Pomaga w rozpoznawaniu ciąży ektopowej, guzów jajnika czy endometriozy.
Cystoskopia ? wziernikowanie pęcherza, cewki moczowej, moczowodów oraz prostaty (u mężczyzn). Przez cewkę moczową wprowadza się cystoskop, umożliwiający oglądanie jej wnętrza. Celem tego badania może być rozpoznanie zakażeń, polipów, nowotworów złośliwych, kamicy nerkowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia
Endoskopia Badania endoskopoweedytuj
Bronchoskopia ? badanie wnętrza tchawicy i oskrzeli, umożliwia wykrycie zmian chorobowych w obrębie tych narządów (zwężeń, guzów, nacieków nowotworowych lub zapalnych). Możliwe jest również pobieranie próbek wydzieliny z oskrzeli oraz wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych, cytologicznych i bakteriologicznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia