Kilka mniej znanych faktów o transformatorach

ektrycznego do innego, zachowując tą samą częstotliwość prądu. Przynajmniej tyle mówi definicja tego typu urządzenia. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie energii elektrycznej z jednego urządzenia do drugiego, nie zmienia

Kilka mniej znanych faktów o transformatorach skup transformatorów

Transformator ? czym jest?


Transformator jest specjalna maszyna elektryczna, która służy do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do innego, zachowując tą samą częstotliwość prądu. Przynajmniej tyle mówi definicja tego typu urządzenia. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie energii elektrycznej z jednego urządzenia do drugiego, nie zmieniając przy tym częstotliwości tej energii elektrycznej. Zmianie ulega jednak napięcie elektryczne, ale nie w każdym przypadku. Innymi słowy mianem transformatora można określić urządzenie, które zmienia napięcie prądu kosztem jego natężenia. Pojęcie transformatora, jak widać, jest ściśle powiązane z fizycznymi właściwościami energii elektrycznej.


Jakie są rodzaje transformatorów?


Istnieje więcej niż jeden rodzaj transformatora. W zależności od tego do czego jest potrzebny i od jego budowy można wyróżnić kilka rodzajów transformatorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w systemach prądu wielofazowego. W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą. Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia.


Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia

Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką cenę nie ma na nie popytu na rynku krajowym. Natomiast są kupowane np. w USA czy w Niemczech.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator



© 2019 http://najlepsze-dowcipy.lapy.pl/