Mamy mnogo rodzajów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej wydajne. Montaż jednak wymaga dużego doświadczenia, z tego powodu powinno się skontaktować się z osobą, która montuje .
Ogrzewanie
Kwestia ogrzewania staje się bardzo istotna, gdy zaczyna się jesień. Mieszkańcy bloków martwić się nie muszą (zazwyczaj), jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku właścicieli domów wolno stojących.
Muszą oni bowiem wybrać najbardziej wydajną i relatywnie tanią metodę ogrzewania swoich czterech ścian. Piec na węgiel, drewno, gaz? A może ogrzewanie elektryczne, panele słoneczne...
Można też sięgnąć po nowsze rozwiązania, takie jak rekuperacja, która jest na chwilę obecną jedną z tańszych w eksploatacji metod grzewczych.
Jak dobrać pompę ciepła
Pompa ciepła uzyskuje największe skuteczności energetyczne w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). Nowo budowany obiekt powinien posiadać świadectwo energetyczne, z którego można skorzystać przy doborze mocy pompy ciepła.
Moc pompy ciepła dobiera się w oparciu o projektowe obciążenie cieplne budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu zależy od wielu czynników jak powierzchnia budynku, budowa ścian, ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych i wiele innych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła
Wychłodzenie gruntu
Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii niesie za sobą poważne ryzyko, nawet przy pozyskiwaniu jej z odwiertów do ogrzewania pompą ciepła. Taki zabieg, który został źle wykonany i źle przeliczony może poskutkować znacznym obniżeniem temperatury gruntu, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do przymarzania.
W przypadku kiedy na działce zaczynają obumierać rośliny i trawa, może to być spowodowane właśnie zbytnim wychłodzeniem gruntu. Należy wtedy wykonać więcej odwiertów, aby zrównoważyć pobieraną energię.